Troska o prawidłową kondycję jamy ustnej jest nadrzędnym elementem codziennej pielęgnacji. Chodzi bowiem nie tylko o estetykę, ale również o stan zdrowia. To właśnie jama ustna rozpoczyna cały proces trawienia, więc związane z nią choroby mogą przełożyć się na poprawne funkcjonowanie całego układu trawiennego. W jaki sposób więc dbać o swoje zęby i dziąsła?

Szczoteczki elektryczne i...

Najważniejszy jest wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów. Na rynku dostępne są modele manualne, elektryczne i soniczne. Wszystkie cechują się innym mechanizmem działania a finalnie również inną jakością. Zęby należy czyścić co najmniej dwa razy dziennie, choć pożądana częstotliwość sprowadza się do wykonywania tej czynności po każdym posiłku. Czas mycia nie powinien być krótszy, ale bez przeszkód może być również dłuższy. Ważne jest również czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu przydatna może okazać się tradycyjna nić dentystyczna, ale dla bardziej wymagających, na sklepowych półkach dostępny jest domowy irygator Waterpik. Można go znaleźć na przykład na stronie http://www.domowystomatolog.pl/firm-pol-1320785636-Waterpik.html.

Waterpik

Waterpik i jego rezultaty

Pomiędzy zębami bardzo często gromadzą się resztki jedzenia, których nie da się usunąć podczas tradycyjnego szczotkowania. Efektem ich ciągłego zbierania się jest szybsze powstawanie ognisk próchnicy, ból zębów oraz dziąseł a także nieświeży oddech. Waterpik świetnie sobie jednak z tym poradzi a inwestycja w niego w dzisiejszych czasach wydaje się być wręcz priorytetowa. Jeśli chodzi o pielęgnację jamy ustnej to nie można zapomnieć również o czyszczeniu dziąseł, języka, podniebienia i policzków od strony wewnętrznej. Wszędzie tam mnożą się bakterie, które mogą być powodem wielu przykrych dolegliwości chorobowych.

Regularna wymiana końcówek

Aby nie musieć się z nimi borykać warto wspomnieć jeszcze kilka słów na temat przechowywania i użytkowania sprzętu do pielęgnacji jamy ustnej. Manualną szczoteczkę należy wymieniać przynajmniej co pół roku. Włosie należy chronić odpowiednią osłonką. Szczoteczki można również przechowywać w specjalnym pokrowcu. Przed każdym użyciem należy je wyparzyć lub przynajmniej przelać bardzo gorącą wodą, która zabije część bakterii. W szczoteczkach elektrycznych, sonicznych oraz irygatorach Waterpik należy regularnie wymieniać końcówki, które bez trudu można dostać w aptekach lub specjalistycznych sklepach internetowych zajmujących się dystrybucją sprzętu stomatologicznego do domowego użytku. Płyn antybakteryjny powinien być używany zgodnie z zaleceniami producenta.