Technologia zawsze powinna wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu ludzi. Jeszcze lepiej by było, gdyby swą pomysłowością wyprzedzała to, czego możemy zapragnąć i zastępowała nas w tym czego nie lubimy. Takim właśnie wynalazkiem jest robot sprzątający, bez którego wielu ludzi nie wyobraża sobie już życia. Jego użyteczność przekracza granice wyobraźni każdej pani domu, a w kawalerskich mieszkaniach jest wprost niezastąpiony. Śmiało można przyznać mu miano hitu technicznego ostatnich dziesięcioleci. Jeśli ktoś go jeszcze nie zna, warto poszerzyć swoją wiedzę, gdyż ta technologia niezwykle ułatwia życie.

Roboty sprzątające darem niebios

Mało kto lubi porządki, a zamiatanie podług należy do jednych z najbardziej pracochłonnych zadań. Dlatego inwestycja w urządzenie, które  automatycznie utrzyma ich ładny wygląd jest bardzo logiczne. Większość robotów sprzątających raz podłączonych do stacji ładującej samodzielnie podejmuje decyzje kiedy zacząć swoją pracę. Umożliwiają im to wbudowane kamery lub czujniki sensoryczne reagujące natychmiastowo na pojawiające się zabrudzenia. Bateria typu akumulator działa jak magnes na urządzenie w momencie gdy poziom mocy spada i przyciąga je do stacji ładującej. Ważne by jej objętość dobrać odpowiednio do powierzchni, którą robot sprzątający powinien oczyścić podczas jednego cyklu porządkowego. Trzy tysiące  mAh czyli miliamperogodzin pojemności akumulatora ładuje się około trzech godzin i umożliwia pracę o połowę krótszą, co i tak znacznie oszczędza ludzki wysiłek włożony w wykonanie tej samej czynności.

Co jest ważne w robocie sprzątającym?

[caption id="attachment_764" align="alignleft" width="300"]robot sporzatajacy Źródło: superrobot.com.pl[/caption]

Istotną sprawą jest też ilość wbudowanych w urządzenie  szczotek oraz rodzaj filtra. Te szczegóły decydują o skuteczności wynalazku i efektywności sprzątania. Poziom hałasu nie powinien przekraczać 90 decybeli czyli mniej więcej tylu ile ma natężony dźwięk ze słuchawek, który trafia prosto do ucha. Oczywiście im cichszy tym lepiej ponieważ swoją pracą niezakłuci wówczas codziennego rytmu dnia domowników. Ponadto, robot sprzątający powinien charakteryzować się odpowiednią pojemnością zbiornika na odpady. Im jest większy, tym rzadziej trzeba go wymieniać lub opróżniać w zależności od rodzaju worka i jego ekologicznych walorów. Najlepiej, gdy urządzenie posiada świecącą diodę informującą o przepełnieniu pojemnika na kurz, piach i inne znalezione na podłodze odpady.  Rozmiar robota sprzątającego może nie ma tu największego znaczenia, ale kształt jest już istotny. Od niego bowiem zależy możliwość czyszczenia trudno dostępnych miejsc takich jak poszczególne kąty pomieszczenia i ewentualne przestrzenie pod meblami.