Kawa to szlachetny napój, ale niejednokrotnie wybieramy jego najtańsze warianty, które są niskie jakościowo. Kusi nas przede wszystkim cena, jednak ta nie zwraca się jeśli chodzi o właściwości tego czarnego naparu. Kawa, która kosztuje kilka złotych, to w zasadzie odpady od ziaren, które trafiają do wysokogatunkowych marek, za które trzeba zapłacić kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych. Przy zakupie kawy trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kraj jej pochodzenia i jakość ziaren.

Jakie są rodzaje kawy?

Pierwsze właściwości kawy odkryto jeszcze w I w. p.n.e, ale wtedy dodawano do jedzenia owoce kakaowca. Dopiero kilkanaście wieków później odkryto, że ziarna kawowca można parzyć, a następnie otrzymywać z nich aromatyczny napój. Tę metodę wynaleźli kupcy z Jemenu i to za ich sprawą mamy obecnie kawę, której rodzaj nazywamy Arabicą.

Kawa Arabica

Wywodzi się z Etiopii, ale uprawiana jest w Afryce, Azji i Ameryce Południowej. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj kawy na świece i też najstarszy. Ziarna Arabici charakteryzują się podłużnym kształtem i zielonkawym kolorem, a w zależności od intensywności prażenia jej ziaren, można z niej otrzymać delikatny lub intensywny smak. Arabica jest jednak gatunkiem, który wymaga specjalnej uprawy, dlatego najczęściej pochodzi z Brazylii, Indii, czy wysp Jawa. Ziarna można parzyć zarówno w ekspresie automatycznym, kolbowym, czy też kawiarce, między innymi takiego rodzaju: https://www.konesso.pl/pol_m_Akcesoria_Rodzaj_Zaparzacze-do-kawy_Kawiarki-2355.html a jej aromat zależny jest od gatunku i miejsca, w którym ziarna zostały zerwane.

Kawa Robusta

W Polsce jest to zdecydowanie mniej popularny gatunek kawy, ale na świecie bardzo poważany. Co prawda, został odkryty dopiero w XIX wieku lecz cieszy się popularnością przede wszystkim ze względu na większą zawartość kofeiny. Robusta ma mniejsze i bardziej owalne ziarna, a ten gatunek jest łatwiejszy w uprawie.

Taka wysokogatunkowa kawa ma wiele pozytywnych aspektów dla naszego ciała jak i koncentracji. Oczywiście nie można przesadzać z ilością wypijanych kaw dziennie. Przyjmuje się, że maksymalna dawka, zdrowa dla naszego organizmu to 4 filiżanki dziennie.