Sztuka przetrwania to pasja, którą zaraża się coraz więcej osób. Wiedza i przygotowanie do niecodziennych - nawet ekstremalnych warunków to nie tylko ciekawe zajęcie ale także ważna i cenna umiejętność szczególnie w przypadku wojny lub katastrofy naturalnej. Niezależnie od tego jak bardzo interesujemy się survivalem powinniśmy zadbać o podstawowe narzędzia i ekwipunek, który z powodzeniem pomoże nam przetrwać w nawet najgorszych warunkach. To ile i co ze sobą zabierzemy może kiedyś zadecydować o naszym być lub nie być, więc w kwestii wyposażenia warto dokładnie przemyśleć każdy wybór i zakup, by później nie żałować. Dziś podpowiemy na co zwrócić uwagę przy zakupie sprzętu survivalowego i powiemy czego nie może zabraknąć w podstawowym ekwipunku każdego entuzjasty sztuki przetrwania.

Kamuflaż - druga natura survivalowca

żołnierze w kamuflażu multicamKolejnym elementem, o który musimy zadbać przygotowując się na ciężkie warunki jest oczywiście kamuflaż. Tutaj wybieramy raczej znane i sprawdzone rozwiązania takie jak MultiCam. Kamuflaże amerykańskich komandosów MultiCam to najwyższa skuteczność i sprawdzone działanie. Niezależnie od terenu, oświetlenia i warunków, kamuflaże MultiCam (https://milworld.pl/MultiCam-w-tajnej-sluzbie-czyli-o-sile-kamuflazu-U-S-Army-blog-pol-1474875818.html) sprawdzą się doskonale zarówno na bliskie jak i dalekie dystanse. Tego typu strój to idealne rozwiązanie zarówno dla amatorów jak i weteranów sztuki przetrwania.

Podstawowe narzędzie survivalowca - nóż

Absolutnie niezbędnym narzędziem w ekwipunku każdego survivalowca jest nóż. Wybór dobrego noża to niełatwa sztuka a cena, którą zapłacimy, gdy wybierzemy źle będzie ogromna. Wybór noża zaczynamy od rodzaju głowni. Na rynku rozróżnia się z reguły dwa typy noży:

    • Noże z głownią stałą
    • Noże składane

Zależnie od tego jak duże jest nasze doświadczenie i czego będziemy wymagać od noża - poszczególne zalety jednego z modeli mogą przeważyć przy wyborze. Noże składane to oczywiście wygoda i kompaktowe rozmiary, które znacznie ułatwiają transport i nie wymagają specjalistycznej pochwy. Z drugiej jednak strony noże ze stałą głownią cechują się większą odpornością, uniwersalnością i wygodą użytkowania.

Niezależnie jednak od tego na jaki rodzaj noża się ostatecznie zdecydujemy, warto zadbać o jakość ostrza i rodzaj stali tak, aby mieć pewność, że sprzęt nas nie zawiedzie.

 

Krzesiwo - niezawodne źródło ognia

Ostatnim elementem, w który musimy się wyposażyć jest oczywiście krzesiwo. Tradycyjne zapałki lub zapalniczki to bardzo słabe rozwiązanie mogące nas zawieść w najgorszym możliwym momencie. Aby uniknąć tego typu sytuacji należy kupić dobre krzesiwo, które przy odrobinie wprawy umożliwi nam rozpalenie ognia nawet w najbardziej wymagających warunkach. Kwestia wyboru rodzaju krzesiwa (Szwedzkie czy Amerykańskie) to już kwestia drugorzędna, chociaż najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie krzesiwo szwedzkie, które zdaniem wielu specjalistów jest bardziej uniwersalne i łatwiejsze w obsłudze.