Jeśli szukacie nowego hobby na wiosnę, to doskonałą rekomendacją jest jazda na rolkach. Obecnie sport ten zrzesza miliony ludzi na całym świecie i ciągle zdobywa popularność. Od amatorów szukających w rolkach sposobu na zrelaksowanie się i odprężenie na świeżym powietrzu, przez rolkarzy wyścigowych, aż po zapaleńców poświęcających setki godzin na doskonalenie jazdy wyczynowej, trików i akrobacji, także tych powietrznych z użyciem ramp i barierek. Dziś skupimy właśnie na jeździe wyczynowej i przybliżymy nieco dziedzinę rolkarstwa, jaką jest niezwykle popularny freeride.

Czym jest freeride?

rollerblade twister

Zaczniemy sobie oczywiście od zdefiniowania sobie tego, czym freeride jest. Otóż jest to nic innego jak jazda wyczynowa polegająca na swobodnej jeździe po mieście i wykonywaniu trików pozwalających na pokonanie różnych przeszkód. Jest to rodzaj rolkarstwa porównywany często do parkour, gdzie zadaniem również jest pokonanie określonej trasy w widowiskowy, ale i szybki sposób. Wybierając się na przejażdżkę freeridową, przyjdzie nam pokonywać poręcze, schody, barierki i innego rodzaju przeszkody, które potencjalnie można wykorzystać do zrobienia triku w przestrzeni zurbanizowanej. Wymaga to oczywiście odpowiedniego doświadczenia i umiejętności, co często wiąże się dziesiątkami, jak nie setkami godzin treningu, mnóstwem siniaków i nierzadko kontuzji. To wiąże się z zakupem odpowiedniego sprzętu ochronnego. Dobrej jakości kask, ochraniacze na kolana i łokcie oraz odpowiednie oświetlenie, które pozwoli nam zachować widoczność to must have każdego freeridera. Do tego dochodzi oczywiście zakup rolek, które podołają wysokiemu tempu jazdy, wszystkim skokom i uderzeniom, których w tym sporcie nie da się uniknąć.

Jakie rolki do freeride?

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z jazdą wyczynową, musimy zainwestować w odpowiedni sprzęt. Robienie trików i skoków na rolkach rekreacyjnych jest niebezpieczne i może stanowić zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Potrzebujemy rolek dostosowanych do intensywnej i wymagającej jazdy. Rolki do freeride, takie jak np. Rollerblade Twister są bardziej zwrotne i charakteryzują się większą wytrzymałością niż standardowe modele rekreacyjne. Wybierając Rollerblade Twister, otrzymujemy rolki szybko reagujące na ruchy, niezależnie od rodzaju nawierzchni. To, co wyróżnia Rollerblade Twister od konkurencji to innowacyjne koła i łożyska skonstruowane tak, aby, jak najbardziej zminimalizować tarcie przy zachowaniu dużej wytrzymałości. Warto wspomnieć, że są to modele odpowiednie zarówno dla weteranów freeride, jak i tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z jazdą wyczynową.