Meble nie są wieczne, a ich codzienne użytkowanie sprawia, że po kilku latach nie wyglądają już estetycznie. O tapicerkę trzeba dbać, ale nawet najlepsza pielęgnacja może nie wystarczyć. Przychodzi w końcu taki czas, kiedy musimy zastanowić się nad kupnem nowych mebli lub pokusić się o ich renowację.

Odnawianie mebli

jasna pufa do salonuSamodzielna renowacja mebli ma wiele korzyści - największą z nich jest możliwość dopasowania kolorystyki i wzornictwa do reszty wyposażenia i do wystroju wnętrza. Jeżeli kupujemy nową kanapę, nasze stare pufy mogą już nie współgrać z nowym meblem. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest wymiana tapicerki. Możemy korzystać z usług profesjonalisty lub pokusić się o samodzielne zmierzenie z tematem. Będziemy potrzebować do tego celu kilku podstawowych narzędzi, a jeżeli jest to pufa pikowana, także pinezek lub guzików tapicerskich.

Puf jest niewielkim meblem, dlatego żaden majsterkowicz nie będzie miał problemu z wymianą tapicerki. Zanim jednak zabierzesz się do pracy, koniecznie musisz przygotować kilka rzeczy, które będą niezbędne w trakcie pracy. Najważniejsze z nich to: nowy materiał na obszycie (inny na dół i inny na górną część), nożyczki, zszywacz stolarski oraz miarka. Jeżeli naszym meblem jest pufa pikowana, niezbędne będą także pinezki tapicerskie.

Krok po kroku

W pierwszej kolejności musimy zdemontować pokrywę pufy, a następnie dokładnie zmierzyć jej wymiary. Istnieją dwie szkoły odnawiania tapicerki w przypadku małych mebli - jedna z nich mówi, że możemy nakładać nowy materiał na stary, inna zakłada usuwanie starej powłoki. W pierwszym przypadku będziemy mieli mniej pracy, jednak metoda ta będzie odpowiednia przy jednorazowej odnowie pufy. W innych sytuacjach (ponowna odnowa) zaleca się zdejmowanie poprzednich warstw. Jeżeli stara tapicerka jest mocno przetarta lub słabo naciągnięta, również ją demontujemy.

W następnym kroku odmierzamy odpowiednią ilość nowego materiału i dodajemy około 10 centymetrów. Teraz przystępujemy do naciągania tkaniny na pokrywę - warto robić to bardzo precyzyjnie, bo im lepiej wykonamy tę czynność, tym dłużej nam posłuży mebel. Pamiętajmy, aby tkanina znajdująca się na spodzie była zawinięta pod warstwę wierzchnią. Po każdym naciągnięciu materiału przytwierdzamy za pomocą zszywacza. Jeżeli jest to pufa pikowana musimy przytwierdzić na wierzchu także pinezki, np. za pomocą młotka.