Jednym z najbardziej rozpoznawanych instrumentów muzycznych jest fortepian. Dźwięki, które wydaje są niesamowite, nic więc dziwnego w tym, że tak wielu młodych ludzi decyduje się na grę na nim.

Z czego składa się fortepian

Jego budowa to duże, drewniane pudło, zwane rezonansowym. Kryje się w nim rama wykonana z żelaza. Na niej napięte są poziomo struny. Znajduje się tam również klawiatura z młoteczkowym mechanizmem. Charakterystyczny dźwięk powstaje poprzez uderzanie strun młoteczkami, które pokryte są filcem. Można również uważać, że fortepian zalicza się do grupy instrumentów perkusyjnych. Drewno, które wykorzystywane jest do produkcji obudowy, to najczęściej drewno jodłowe. Instrument posiada bardzo dużą skalę dźwięków, innym instrumentem, zwiększającym tę skalę, są jedynie organy.  Fortepian jest bardzo charakterystycznym instrumentem muzycznym, ponieważ daje on wiele możliwości osobie, która na nim gra. Wielość możliwych dźwięków pozwala na znakomitą ekspresję, daje pole do popisu muzykom. Głośność dźwięków może być stopniowana, co ma wpływ na wydawane dźwięki oraz ich charakter. fortepian Wiele emocji można oddać poprzez grę na nim. Klawiatura ma aż osiemdziesiąt osiem klawiszy, natomiast w samym pudle rezonansowym znajdują się dwieście czterdzieści trzy struny. Mają one różne długości i są pogrupowane według ilości. Zdarzają się również po trzy struny skupione w jedną grupę. Fortepian posiada również trzy pedały, które umieszczone są na samym dole przy ziemi. Pedały te służą do zmiany brzmienia. Pedał prawy powoduje, że struny swobodnie drgają. Podnosi on również wszystkie tłumiki. Lewy pedał delikatnie ścisza dźwięki, natomiast pedał  środkowy pełni podobną funkcję, co pedał znajdujący się po prawej stronie. Umożliwia on utrzymanie poszczególnych tłumików w podniesionej pozycji. Niekiedy jednak pedał środkowy w ogóle nie występuje. Na rynku dostępne są fortepiany w różnych wielkościach. Najmniejszy jest fortepian gabinetowy, natomiast największy – koncertowy.

Historia fortepianu

Wiąże się ona z innym instrumentem – klawikordem. Był on niedoskonały, co oznacza, że jego brzmienie nie zaspokajało potrzeb wielu muzyków. Podobnie było z klawesynem, ponieważ żaden  tych instrumentów muzycznych nie umożliwiał muzykom swobodnego wydobywania raz cichych, a raz głośnych dźwięków. Pierwszy fortepian został stworzony przez Bartolomea Christofori’a. Znalazł on rozwiązanie, które pozwalało na pełną kontrolę instrumentu muzycznego. Powstał on w latach dwudziestych osiemnastego wieku.