Nowoczesna technologia w szybkim tempie wkracza do kolejnych sfer naszego życia. Jej przejawem jest postępująca miniaturyzacja i mobilność, która wpływa na zwiększenie funkcjonalności wielu urządzeń. Przejawem postępu technologicznego może być nowa generacja laserów stomatologicznych, urządzeń w pełni mobilnych, które do działania nie wymagają stałego podłączenia do źródła prądu. Osobiste lasery dentystyczne tj. laser stomatologiczny iLase to zupełnie nowy, znacznie wyższy komfort pracy stomatologa i większa wygoda dla samego pacjenta. Urządzenia tego typu, prócz większej mobilności, oferują również krótszy niż standardowo czas realizacji poszczególnych procedur dentystycznych. Zyskuje na tym pacjent i stomatolog, który może poświęcić więcej czasu kolejnym pacjentom. A jakimi innymi właściwościami charakteryzują się stomatologiczne lasery w wersji mobilnej?

Właściwości mobilnych laserów stomatologicznych

Ze względu na bezprzewodowy charakter, nowoczesne lasery stomatologiczne ułatwiają manipulowanie urządzeniem w jamie ustnej pacjenta, poprawiając tym samym precyzję wykonywania poszczególnych procedur medycznych. Operowanie niewielkim, stosunkowo lekkim i wolnym od ciągnących się za nim kabli urządzeniem tj. laser stomatologiczny iLase to przede wszystkim większa wygoda pracy i możliwość skrócenia czasu niezbędnego do wykonania określonego zabiegu leczniczego. Urządzenia nowej generacji oferują możliwość skoncentrowania energii, co skraca czas wykonywania zabiegów i tym samym zwiększa komfort leczenia pacjenta – ten wystawiony jest na krótsze działanie czynnik drażniącego. Dużą zaletą nowoczesnych laserów stomatologicznych jest również możliwość programowania ich ustawień. Większość tego typu urządzeń już w wersji fabrycznej wyposażona jest w kilka trybów pracy typowych dla popularnych procedur medycznych, a takie urządzenia jak laser stomatologiczny iLase dodatkowo posiadają możliwość zaprogramowania kolejnych trybów pracy, zgodnie z wiedzą i doświadczeniem stomatologa, który z nich korzysta.

Zastosowania mobilnych laserów dentystycznych

Zabiegi dentystyczne przy użyciu laserów stają się coraz bardziej popularne m.in. ze względu na mniejszy dyskomfort podczas leczenia pacjenta czy skrócenie czasy wykonania konkretnej procedury stomatologicznej. W praktyce lasery stomatologiczne najczęściej wykorzystane są do wykonywania zabiegów na tkankach miękkich. Wykorzystuje się je chociażby do oczyszczania powierzchni dziąseł, laserowej redukcji bakterii, usuwania przerostów na dziąsłach, likwidacji aft, przy leczeniu opryszczek i w wielu innych procedurach stomatologicznych. Profesjonalne lasery stomatologiczne tj. wspominany już wcześniej laser stomatologiczny iLase to atrakcyjna alternatywa dla tradycyjnych, kontaktowych narzędzi dentystycznych. W przypadku laserów nie ma bezpośredniego kontaktu narzędzia z tkanką pacjenta, a zatem ryzyko przeniesienia bakterii czy wirusów staje się minimalne. Poza tym nowoczesne lasery standardowo wyposażone są w magnetyczne końcówki, które bez problemu można odłączyć od urządzenia i poddać procesowi dezynfekcji.