Przynęty wędkarskie możemy podzielić na dwie grupy, na przynęty naturalne i sztuczne. Te pierwsze mają organiczny charakter, te drugie w całości wykonane są z materiałów nieorganicznych tj. metal, drewno, tworzywa sztuczne czy gumy. Przynętami organicznymi mogą być różne rodzaje robaków, martwe rybki lub ich fragmenty, podroby zwierzęce, a także nasiona roślin na przykład kukurydza oraz wszelkiego rodzaju ciasta z dodawanymi do nich aromatami zapachowymi. Przynętami sztucznymi są różne rodzaje blach, woblery oraz przynęty typu miękkiego, czyli twistery, rippery i wiele innych. Do kategorii przynęt sztucznych zaliczamy także sztuczne muchy, które stosuje się w wędkarstwie muchowym.

Kiedy stosować przynęty sztuczne, a kiedy organiczne?

[caption id="attachment_844" align="alignright" width="300"]przynęta Lucky John przynęta Lucky John, źródło: Soft-Baits.pl[/caption]

W związku z tym, że różnorodność przynęt jest tak duża, wielu początkujących wędkarzy ma problem z dokonaniem właściwego ich wyboru. Ogólnie możemy przyjąć, że przynęty sztuczne, na przykład miękkie przynęty Lucky John (popularna marka przynęt spinningowych) będą niezastąpionym narzędziem podczas połowu większych gatunków ryb drapieżnych takich jak sandacze, szczupaki, bolenie czy sumy. Oczywiście sięgając po mięsno-rybią przynętę również możemy złowić taką rybę. Jednak z przynętami naturalnymi jest zawsze większy kłopot – trudniej je pozyskać i są mniej efektywne, gdy chodzi o połów ryb drapieżnych. Wybierając gotowe przynęty Lucky John mamy mniej kłopotu z przygotowaniem zestawu i możemy szybko dostosować rodzaj przynęty do charakterystyki danego łowiska. Wystarczy zaopatrzyć się w większą ilość różnych przynęt sztucznych.

Jak wybrać właściwą przynętę sztuczną?

Wybór optymalnego rodzaju przynęty to zwykle kwestia doświadczenia, którego nabieramy wraz z kolejnymi wyprawami na ryby. Tylko dysponując bogatym doświadczeniem będziemy umieli wskazać, który rodzaj przynęty lepiej sprawdzi się na danych wodach i która przynęta najszybciej zachęci określony gatunek ryby do brania. Oczywiście wybierając przynęty Lucky John lub inne markowe przynęty spinningowe producenci podpowiadają, do połowu jakiego gatunku ryb dana przynęta jest przeznaczona, ale w praktyce i tak najwięcej zależy od naszego doświadczenia i otwartości na eksperymenty.