Dla osób, które chętnie śledzą prognozy pogody, takie urządzenie jak barometr z pewnością będzie sprzętem wartym swojej ceny. Obecnie w sprzedaży znajdziemy dwie główne grupy tego typu urządzeń. Są to barometry mechaniczne i elektroniczne. Te drugie najczęściej mają formę wielofunkcyjnych stacji pogodowych, które prócz aktualnego stanu ciśnienia atmosferycznego, pokazują także temperaturę i wilgotność powietrza, aktualny czas i datę. W przypadku urządzeń mechanicznych – starszego typu, mierzone jest jedynie aktualne ciśnienie atmosferyczne. Analizując zmiany ciśnienia możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa określić, jak zmieni się pogoda w ciągu najbliższych dni, a nawet godzin.

Barometry analogiczne

Analogowe barometry, czyli urządzenia mechaniczne, to sprzęt starszej generacji. Nie znaczy to oczywiście, że jest to sprzęt gorszy czy mniej dokładny, jeśli chodzi o precyzję dokonywanych pomiarów. Wręcz przeciwnie, wiele osób chwali analogowy system pomiaru ciśnienia atmosferycznego, uznając go za najbardziej wiarygodny. Poza tym barometr analogowy to dla wielu osób sprzęt z duszą, wyróżniający się stylowym, niezwykle dekoracyjnym wykończeniem. Dziś już nieco archaiczny wygląd i sposób działania tego typu urządzeń ma wielu zwolenników. Taki barometr można wykorzystać chociażby jako element dekorujący wnętrze domu czy mieszkań urządzonego w sposób jak najbardziej tradycyjny. barometry

Barometry elektroniczne

Nowocześniejsza wersja barometrów to urządzenia elektroniczne. Ich cechą charakterystyczną jest wielofunkcyjność, co oznacza, że rejestrują one nie tylko zmiany ciśnienia atmosferycznego, ale także zmiany temperatur czy zmiany poziomu wilgotności powietrza. Bardzo często tego typu sprzęt wyposażony jest także w zegar i kalendarz. Barometry elektroniczne na ogół wyposażone są w duży elektroniczny wyświetlacz, na którym prezentowane są zmieniające się wartości pomiarów. W przypadku urządzeń bardziej zaawansowanych technologicznie, możliwa jest również analiza zmian ciśnienia i temperatury w dłuższej perspektywie czasu, co pozwala na samodzielne prognozowanie pogody na najbliższe godziny i dni.