Jednostki ratownicze i medyczne wykorzystują w swojej pracy urządzenia mobilne. Często znajdują się w niesprzyjających warunkach, dlatego ich tablety, smartfony i notebooki są narażone na liczne uszkodzenia.

Urządzenia do zadań specjalnych muszą być odpowiednio wzmocnione. W przeciwnym razie nie wytrzymają licznych uderzeń, wstrząsów, a także wilgoci, kurzu i piasku, które są nieodłącznym elementem pracy w terenie. Z myślą o wymagających zawodach powstał sprzęt elektroniczny określany mianem rugged, który jest odpowiednio wzmocniony i zabezpieczony przed zniszczeniem.

W urządzeniach typu rugged producenci stosują wzmocnione obudowy, które są wykonywane ze stopów metali lekkich (obudowa jest ogólnie nazywana magnezową).

Taka obudowa potrafi wytrzymać upadek z wysokości 150 centymetrów, co jest olbrzymim wyczynem. Tablety i smartfony posiadają dodatkowe zabezpieczenia portów i gniazd (czyli gumowe uszczelki, które zatrzymują wodę, kurz, piasek i inne zanieczyszczenia. Technologia rugged to również ochrona delikatnego wnętrza przed wstrząsami, a także odporność na wahania temperatury. Urządzenia rugged znajdziesz w wielu sklepach internetowych takich jak: http://www.toughelectronics.pl/.