Spawarka przestała już dawno należeć jedynie do domeny fachowców oraz profesjonalistów, coraz częściej znajduje się ona na codziennym wyposażeniu garaży wielu amatorów, dla których łączenie elementów metalowych to zarówno konieczność jak i możliwość stworzenia czegoś nowego.

Jaką spawarkę wybrać?

Modeli spawarek na rynku jest całe zatrzęsienie. Rozmaite warianty oferują odmienne możliwości, które z kolei przekładają się na cenę. Warto wcześniej dokładnie zastanowić się, do czego i jak często spawarka będzie nam potrzebna by pod naciskiem chwili nie inwestować w sprzęt, którego możliwości nie będą w pełni wykorzystywane. Wśród dwóch podstawowych kategorii spawarek można wymienić:

- Spawarki inwertorowe. Są one wyrazem mobilności w tej kategorii produktów, odznaczają się stosunkowo niewielkimi rozmiarami oraz wagą. Ich zasadniczym minusem jest konieczność udawania się do specjalistycznych serwisów w momencie wystąpienia awarii. Spowodowane jest to dużym stopniem skomplikowania w samej budowie, która z powodu swoich mniejszych rozmiarów bardziej ściśle łączy ze sobą wszystkie komponenty. Jednak potencjalne problemy zwracają się w kosztach użytkowania. Spawarki inwertorowe wykazują większą tolerancję na nagłe spadki napięcia oraz mniejszą wrażliwość w stosunku do jakości używanych elektrod.

- Spawarki transformatorowe. Są to tanie warianty, dostępne na każdą kieszeń. Ich zaletą jest nieskomplikowana obudowa pozwalająca na dokonywania drobnych napraw we własnym zakresie bez konieczności odwiedzania serwisów. Wykazują one jednak znacznie więcej wad niż ich inwertorowe odpowiedniki. Duże zużycie prądu, uzależnienie od jakości używanych elektron, słaba stabilność - stanowią aspekty, które potrafią bardzo utrudnić wykonywaną pracę. Jednak poza minusami spawarki transformatorowe posiadają również wiele plusów, podstawowym przykładem jest wyjątkowa odporność na uszkodzenie mechaniczne. Spawarka transformatorowa potrafi być bardzo wydajną maszyną, która może z powodzeniem służyć przez długie lata.

Przed kupnem spawarki warto dokładnie dookreślić swoje potrzeby, zarówno warianty inwertorowe jak transformatorowe różnią się między sobą pozostałymi elementami dodatkowymi. Cena, pobór mocy i awaryjność to tylko niektóre aspekty. Jeśli spawarka ma być często eksploatowana trzeba zorientować się czy praca przy jej pomocy będzie wykonywana na miejscu, czy raczej w trybie wyjazdowym. Jeden wariant spawarki w zupełności wystarczy, a nie ma potrzeby kupowania dwóch modeli dla zapewnienia sobie swobodnych przejść między jednym projektem, a drugim.