Różnorodne szkolenia należą do powszechnej codzienności dla milionów Polaków. Zarówno indywidualne jak i pracownicze szkolenia z roku na rok zataczają sobą coraz szersze kręgi. Wśród najważniejszych znajdują się te orbitujące wokół dziedzin informatycznych. Doradztwo IT czy też inaczej konsulting informatyczny nie polega jedynie (jak to się mylnie przyjmuje) na uwypukleniu błędów w zarządzaniu lub zwróceniu uwagi na nowe trendy w świecie elektronicznych rozwiązań do zarządzania informacją.

Szkolenia IT przeprowadzane są głównie dla firm (od poziomu mikro do światowych korporacji, wliczając w to podmioty pożytku publicznego) i posiadają szeroki zakres specjalizacyjny. Doradztwo IT jest sferą niezbędną we współczesnym zinformatyzowanym świecie, gdzie masowy obrót informacją odbywa się na porządku dziennym. Adekwatne zabezpieczenie się przed ich utratą oraz manipulacją stanowi być albo nie być dla każdej instytucji, czy to prywatnej czy państwowej.

Zakres usług, jaki prezentuje sobą doradztwo It jest wyjątkowo spory. W zależności od potrzeb klientów możliwym jest wynajęcie firmy, która przeszkoli każdy szczebel firmowy w oddzielnych kwestiach, tak by zachować integralność przebiegu informacji oraz możliwie najsprawniejszą przyszłościową drogę komunikacji. Konsulting tego typu nie ma na celu jedynie pokazania błędów lub też zwrócenie uwagi na problem. Firmy zajmujące się dawaniem szkoleń oraz porad z dziedziny szeroko pojętego IT przeważnie dysponują stale aktualizowanym pakietem narzędzi (gotowych do natychmiastowego użycia), które udostępniane jest zarówno firmie jak i uczestnikom szkolenia po zakończeniu danego kursu. Dzięki temu instytucja nie musi martwić się ani o jakość merytoryczną doradztwa ani o przyszłościowe rozwiązania praktyczne – o ile wynajęta firma należy do profesjonalnych. Lwia część pracy dzieje się całkowicie poza główną kadrą kierowniczą, która może skupić się na innych priorytetach oraz oszacować później efektywność wprowadzonych w wyniku kursów zmian.