Nieprawidłowe ciśnienie krwi to problem wielu osób. Niektórzy ludzie cierpią z powodu jego podwyższonych parametrów, inni ze względu na obniżone ciśnienie. Wysokie ciśnienie może być szczególnie groźne, ponieważ może wiązać się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Niskie ciśnienie zazwyczaj nie wiąże się z niebezpiecznymi konsekwencjami, ale może znaczenie uprzykrzyć życie.

Po czym rozpoznać niskie ciśnienie?

Osoby, które mają niskie ciśnienie, bardzo często nie zdają sobie z tego sprawy. Jego objawy są nierzadko przypisywane negatywnym cechom charakteru takim jak lenistwo, ale jest to zupełnie niesprawiedliwe podejście. Wynika to z tego, że niskociśnieniowcy odczuwają w ciągu dnia silne zmęczenie pomimo wystarczającej ilości snu. Większa jego dawka nie jest rozwiązaniem, ponieważ wcale nie pomaga, a wręcz może pogarszać samopoczucie. Trudno działać efektywnie, gdy oczy same się zamykają, a zmysły są przytępione. Jeżeli ciągle brakuje Ci energii, zmierz swoje ciśnienie. Być może to ono jest powodem Twojego znużenia i osłabienia. Z niskim ciśnieniem warto też udać się do lekarza. Zazwyczaj jest ono niegroźne, ale czasem bywa związane z chorobami. Wykonanie podstawowych badań w tym kierunku powinno być obowiązkowe.

ciśnieniomierze naramienneJak sobie pomóc?

Wiele osób radzi sobie z niskim ciśnieniem, pijąc mocną kawę w dużych ilościach. Picie kawy w rozsądnych ilościach to dobry sposób na podniesienie ciśnienia. Nie powinno się jednak z nią przesadzać. Zbyt wiele kawy może utrudniać wchłanianie niektórych substancji odżywczych. Do picia polecane są także kwiaty oraz suszone owoce głogu. Głóg jest rośliną wyjątkową w taki sposób, że nie tyle podwyższa ciśnienie, co je wyrównuje. Z tego powodu, pić go mogą zarówno osoby borykające się z niskim ciśnieniem, jak i z wysokim. Najzdrowszą metodą radzenia sobie ze zbyt niskim ciśnieniem, będzie regularna aktywność fizyczna. Nie muszą być to jednak intensywne treningi na siłowni czy biegi. Długie spacery z psem, joga czy przysiady również będą pomocne. Z powodu zmęczenia początkowo możesz nie mieć na to ochoty, ale warto się do tego przemóc. Aktywność fizyczna z pewnością Cię pobudzi. Ciśnienie warto mieć pod kontrolą i raz na jakiś czas sprawdzać jego stan. Zamów do domu ciśnieniomierz naramienny, który Ci w tym pomoże. Dzięki niemu, będziesz mógł w każdej chwili określić, czy Twoje złe samopoczucie ma związek z niskim ciśnieniem. Poznanie wyniku mierzenia ciśnienia może nieco podnieść na duchu. Wiele osób ma do siebie pretensje, gdy nie ma siły wykonywać domowych obowiązków z powodu uczucia zmęczenia. Wiedząc, że jego przyczyną jest niskie ciśnienie, możesz dodać sobie nieco energii, pijąc kawę lub robiąc szybką serię przysiadów.