Czym zajmuje się drukarnia fleksograficzna?

Na przełomie wielu lat forma wydruków i ich wygląd uległy znacznym zmianom. Dzięki nowoczesnych rozwiązaniom technologicznym aktualne firmy drukarskie oferują bardzo zróżnicowane usługi i opcje. Ciekawym zagadnieniem jest drukarnia fleksograficzna czyli drukarnia oferująca szeroki zakres usług i wykorzystująca technologię fleksograficzną. Czym dokładanie zajmuje się tego typu firma? Co oferuje i czego można się spodziewać jako klient? O tym poniżej.

Czym jest druk fleksograficzny?

Na początku warto w ogóle zwrócić uwagę na to czym jest druk fleksograficzny. To właśnie na tym bazuje przecież każda drukarnia fleksograficzna. Otóż jest to technologia druku, która wykorzystuje elastyczne formy wydruku. Najczęstszym materiałem jest tutaj polimer lub guma, a największą zaletą tej formy druku jest jej uniwersalność i szerokie możliwości zastosowania. Dzięki specjalistycznym rozwiązaniom możliwe jest bowiem zadrukowywanie powierzchni płaskich i gładkich jak też odwrotnie – nierównych. drukarnia fleksograficznaDrukowanie w ten sposób na papierze lub folii pozwala na tworzenie ciekawych etykiet samoprzylepnych i nie tylko. A to z kolei daje szerokie możliwości zastosowania tego typu wyrobów. Aby stworzyć taki produkt każda drukarnia fleksograficzna wykorzystuje w tym celu pracę maszyn i specjalistycznego sprzętu. Maszyny fleksograficzne odpowiadają właśnie za tworzenie nadruku na konkretnych powierzchniach. Warto tu wspomnieć, że maszyny różnią się od siebie na przykład pod względem farby czy też kształtu podłoża drukowego. Mowa zatem tutaj o fleksografii wodnej, rozpuszczalnikowej, fotoutwardzalnej czy też zwojowej. Istnieje w tym zakresie wiele możliwości i rozwiązań.

Zastosowanie technologii fleksograficznej

Branża opakowań korzysta w bardzo dużym stopniu właśnie z usług niejednej drukarni fleksograficznej. Dlaczego? Otóż taka metoda nadruku jest po prostu najlepsza z aktualnie dostępnych na rynku w przypadku tworzenia etykiet samoprzylepnych i podobnych wyrobów. Stosowane w tym celu farby idealnie przylegają nawet do nierównych powierzchni, a co za tym idzie możliwe jest stworzenie naprawdę trwałych etykietek. Często wykonuje się takie etykiety z folii na bazie tworzyw sztucznych, a druk fleksograficzny idealnie nadaje się do zadrukowania takiej powierzchni. Oczywiście na początku musi powstać projekt danej etykietki, gdzie wybiera się jej wygląd, styl, a także sam materiał. Stąd też w drukarni fleksograficznej można nie tylko zamówić drukowanie etykiet, ale ich wykonanie od podstaw co daje kompleksową usługę i pełną satysfakcję.