Cięcie twardych elementów konstrukcyjnych wykonanych ze stali stopowych, węglowych, ze stali nierdzewnej czy aluminium, wymaga zastosowania odpowiedniej klasy narzędzi zdolnych do wytworzenia wysokiej temperatury, która spowoduje miejscowe stopienie metalu i tym samym doprowadzi do jego przecięcia. Narzędziem tego typu jest m.in. przecinarka plazmowa, czyli wysokospecjalistyczny sprzęt znajdujący szereg zastosowań przemysłowych, a niekiedy również warsztatowych.

przecinarka plazmowaJak działa przecinarka?

Wszystkie przecinarki plazmowe działają w oparciu o prąd elektryczny i gaz osłonowy. Prąd zwykle pobierany jest z sieci, może być również dostarczany z agregatu prądotwórczego lub akumulatora – na rynku znaleźć można specjalne wersje przecinarek akumulatorowych. Za gaz osłonowy służy powietrze podawane z kompresora lub butli, a w przypadku specjalnych wersji przecinarek plazmowych wyposażonych w konsolę gazową jeden z popularnych gazów osłonowych, takich jak argon, tlen czy azot, ewentualnie specjalnie dobrana mieszanka tych gazów. Wytworzony przez urządzenie łuk elektryczny prowadzi do miejscowego stopienia metalu, a w efekcie, do jego przecięcia.

Co można ciąć przecinarką plazmową?

Klasyczna przecinarka plazmowa jest sprzętem umożliwiającym cięcie praktycznie wszystkich typów elementów konstrukcyjnych wykonanych z metalu przewodzącego prąd elektryczny. Co ważne, cięty metal może być pokryty powłoką lakierniczą, farbą lub grubą warstwą rdzy. Nie ma to najmniejszego wpływu na szybkość czy jakość cięcia. Ręczna przecinarka plazmowa podłączona do odpowiedniego źródła prądu jest w stanie ciąć metal o znacznej grubości (grubość ciętej blachy może wynosić nawet 70-75mm). Nowoczesne urządzenia automatyczne stosowane w profesjonalnych zakładach przemysłowych charakteryzują się jeszcze większą efektywnością i mocą działania, umożliwiając cięcie blach o grubości dochodzącej do 100mm. Przecinarka plazmowa może być również wykorzystana do żłobienia w metalu – specyficzny sposób obróbki metalu wykorzystywany m.in. przy rozbiórkach konstrukcji stalowych i przy spawaniu. Dzięki wysokiej efektywności działania, możliwości cięcia konstrukcji wykonanych z różnych typów metali (warunkiem cięcia jest przewodnictwo prądu elektrycznego), w tym konstrukcji mocno zanieczyszczonych, przecinarki plazmowe znajdują szereg różnorodnych zastosowań w wielu branżach. Sprzęt tego typu powszechnie wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej i stoczniowej, przy konstruowaniu samolotów, pociągów i innych kategorii pojazdów. Przecinarki wykorzystuje się również w budownictwie, przy okazji rozbiórek, w warsztatach i szeregu innych zakładów o różnorodnych profilach działalności.