Bardziej doświadczeni kierowcy i majsterkowicze z zamiłowania posiadają własne kompresory, które umożliwiają zasilanie pistoletu lakierniczego oraz narzędzi pneumatycznych. Mniejsze modele mogą bez problemu wystarczać do garażowych zastosowań. Większe z nich, o dużej mocy, tworzone są z myślą raczej o przemyśle i sporych warsztatach.

Wybór kompresora zależy przede wszystkim od tego, do jakich zadań będzie służył. Do najprostszych zadań ze spokojem wystarczy kompresor tłokowy olejowy, który wykazuje dużą żywotność i posiada nieco lepsze możliwości techniczne. Swoje parametry zawdzięcza pompie, która jest smarowana olejem. Aby wszystko poprawnie działało, należy go co pewien czas wymieniać.

kompresor tłokowy olejowy

Z użyciem oleju

Kompresor tłokowy olejowy jest idealny dla wszystkich majsterkowiczów, którzy lubią prace przy swoim samochodzie. Takie urządzenie przyda się do pompowania opon w aucie, rowerze i motocyklu. Sprzęt pozwoli także oczyścić narzędzia i inne urządzenia. Głównie jednak kompresory tej konstrukcji służą do zasilania narzędzi pneumatycznych, gdzie mogą w pełni zaprezentować swoje możliwości. Zasilane narzędzia ułatwią odkręcanie zaśniedziałych zakrętek, zapieczonych nakrętek oraz śrub. Dzięki temu naprawa każdego pojazdu będzie o wiele szybsza. Kompresor tłokowy olejowy jest niezwykle przydatny również podczas prac lakierniczych (zasila pistolet).

Dane techniczne kompresorów tłokowych

Możliwości urządzenia można określić analizując jego dane techniczne. Pierwszym z nich jest ciśnienie pracy. Te najprostsze modele dostarczają ciśnienie o wartości 8 barów, ale to wystarczy do podłączenia niezbędnych narzędzi w naszym przydomowym garażu. Modele używane przez profesjonalistów w dużych warsztatach wytwarzają większe ciśnienie, które dochodzi do 11 barów. Ważnym parametrem jest wydajność kompresora mierzona objętością powietrza, które urządzenie może dostarczyć w przeciągu 60 sekund pracy.

Wydajność i modele kompresorów

Komfortową pracę zapewnią nam modele o wydajności minimum 300 l/min. W przypadku słabszych urządzeń, będziemy zmuszeni zwracać przede wszystkim uwagę na specyfikację narzędzi pneumatycznych i ich wymagania sprzętowe, aby nie następowały nieprzewidziane spadki ciśnienia. Wydajność kompresora jest zależna od mocy silnika – im jest wyższa, tym więcej można wymagać. Charakter pracy urządzenia ma również znaczenie przy wyborze zbiornika, którego pojemność jest wyrażana w litrach. Im większa pojemność, tym będzie dłuższy czas korzystania z kompresora bez konieczności robienia przerw. Nie jest to istotne w przypadku narzędzi, które są przeznaczone do pracy interwałowej.