Koła samochodu są jednym z jego najistotniejszych elementów. Kompletne koła odpowiadają nie tylko za przyczepność pojazdu do jezdni, ale także za komfort podróżowania i za zużycie paliwa. Jak odpowiednio zadbać o ten element? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

ZAGROŻEŃ JEST WIELE

Polskie drogi, ze względu na swój stan, nie stwarzają dogodnego środowiska dla ruchu pojazdów. Wyrwy w jezdni, koleiny, wysokie krawężniki - na koła samochodu czyha wiele zagrożeń, mogących doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Wystarczy jedna chwila nieuwagi, aby kompletne koło uległo poważnemu uszkodzeniu. Sytuacja zawsze pogarsza się po sezonie zimowym - w momencie, gdy stopnieją śniegi, uwidaczniają się nowe uszkodzenia nawierzchni jezdni. Właśnie w tym czasie należy zachować szczególną ostrożność.

JAK ZADBAĆ O KOŁA

Kompletne koła, czyli opony i felgi, powinny być kontrolowane minimum dwa razy w roku. Czynności kontrolne najlepiej przeprowadzić przy okazji sezonowej wymiany ogumienia. Opony podlegają obowiązkowej kontroli wysokości bieżnika. W momencie, gdy wartość ta zbliża się do granicznej, warto wymienić opony na nowe. Pamiętaj, że od stanu ogumienia, zależy bezpieczeństwo Twoje, a także Twoich pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.

Czasami zdarza się, że pomimo odpowiedniej wysokości bieżnika, opona nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Dlatego właśnie należy kontrolować także ich ścianki. Najmniejsze wybrzuszenie, kwalifikuje oponę do wymiany.

Szczególną uwagę należy poświęcić także felgom. Każde zagięcie na ich powierzchni musi być natychmiast prostowane. Dlaczego? Ponieważ tego rodzaju uszkodzenia mogą doprowadzić do spadku ciśnienia w oponie, a w pewnych sytuacjach, nawet do zsunięcia się opony z felgi. Pamiętaj także o regularnym wyważaniu kompletnych kół. Zaniedbanie tej czynności nie tylko wyraźnie pogorszy komfort jazdy, ale także wpłynie na przyspieszone zużycie elementów przeniesienia napędu i zawieszenia samochodu. Niewyważone koła mogą zatem okazać się znacznym zagrożeniem.