Lubimy spędzać czas aktywnie i coraz częściej decydujemy się na uprawianie sportu. Okazuje się, że najchętniej oddajemy się swojej pasji na obrzeżach miast lub daleko poza nimi. Wszyscy miłośnicy sportu, którzy wolą weekendowe wyjazdy nie obejdą się bez samochodu i odpowiedniego bagażnika, który pomoże przetransportować bezpiecznie sprzęt.

Historia tworzenia marki

Jednym z najpopularniejszych producentów akcesoriów samochodowych jest marka Thule, która działa na rynku od 1942 roku, a od lat 60-tych zajmuje się projektowaniem bagażników. Bagażniki Thule znane są już od dziesiątek lat wstecz. Tak długie doświadczenie pozwala obecnie tworzyć zaawansowane rozwiązania, które ułatwią przewóz dodatkowego bagażu. Patrząc na szeroką ofertę marki nasuwa się pytanie jak prawidłowo dobrać bagażnik do swojego auta. bagażnik samochodowy

Bagażniki na dach

Bagażniki samochodowe Thule produkowane są z myślą o transportowaniu konkretnego sprzętu lub ogólnie dodatkowego bagażu. Najbardziej uniwersalny jest bagażnik bazowy , który złożony jest z poprzecznych belek montowanych do dachu. Belki przyczepiane są dzięki specjalnym łapom lub też montowane do relingów. Jest to baza do dodatkowych uchwytów lub do transportu określonego typu sprzętu. Pod tym względem uchwyty dzielą się na rowerowe, do nart, deski windsurfingowej, a także do uniwersalnych boxów dachowych.

Szwedzkie Thule

Bagażniki Thule można zaadaptować do każdego rodzaju auta, pod warunkiem, że będą dobrze dobrane do typu dachu. We współczesnych samochodach wyróżnia się trzy podstawowe typu dachów: z relingami, fixpointami (specjalnymi gniazdami do łap) oraz płaskie (gdzie łapy są przymocowane do krawędzi dachu). W zależności od rodzaju dachu potrzebny będzie określony zestaw bazowego bagażnika. Dach z relingami wymaga jedynie belki i łapy (zestawy na relingi). Kolejne dwa warianty dachów potrzebują jeszcze adaptery (choć nie zawsze się tak dzieje) – w tym wypadku zakupimy więc zestawy bez relingów.

Rozmaite dodatki

Drugi krok dotyczy wyboru belek. Duże znaczenie w eksploatacji bagażnika ma kształt oraz materiał, z którego belki są wykonane. Poprzeczki często generują duży hałas podczas jazdy, dlatego tak istotna jest ich jakość oraz prawidłowy dobór. Kierowcy, którzy planują częste podróże z bagażnikiem bazowym powinni zainwestować w belki aluminiowe w typie aero. Ich konstrukcja redukuje hałas, dlatego są dużo cichsze od standardowych. W belkach aluminiowych łatwiej też zamontować uchwyty. Belki posiadają rowki, w które następnie wsuwa się uchwyty. To bardzo wygodne i zarazem proste rozwiązanie. Druga kwestia to estetyka - aluminium prezentuje się na samochodzie znacznie lepiej. Warto też zwrócić uwagę na opis producenta, który wskazuje do jakich modeli przeznaczone są zestawy bazowe.