Podczas wymiany oleju w samochodzie należy także założyć nowy filtr. To bardzo ważna część, która zwykle jest niedoceniana.

Olej, zasysany przez smok, przedostaje się do pierwszego filtra, który jest sitkiem oddzielającym olej od zanieczyszczeń. Brudny olej trafia do filtra a po wyjściu z niego musi być całkowicie oczyszczony. Filtry oleju usuwają zanieczyszczenia o wielkości 1/50 milimetra. Gdy nie spełniają one swojej funkcji, pozostałe drobinki mogą spowodować niszczenie układu napędowego.

Budowa filtra

Przeważnie filtry przybierają postać niewielkiej metalowej puszki. Z tego powodu otrzymuje nazwę filtr puszkowy. W środku znajduje się wkład filtrujący, który wykazuje się odpornością na olej, jednocześnie przepuszczając go przez siebie. Wygląd wkładu przypomina harmonijkowy filtr powietrza, tym samym zwiększając powierzchnię roboczą.

We wkładzie można znaleźć zawór nadciśnienia. To niezwykle potrzebna część, ponieważ olej wpływa do filtra pod dużym, około 5-barowym ciśnieniem. Jeżeli płyn wykazuje się odpowiednią lepkością i wysoką temperaturą, bez problemu przejdzie przez wkład. Zabrudzony wkład lub niedostateczne parametry oleju powodują, że ten nie przejdzie przez papier. Spowodować to może rozerwanie wkładu filtrującego a silnik nie otrzymałby odpowiedniej ilości oleju. Wtedy z pomocą przychodzi zawór, otwierający przepływ oleju przy dużym ciśnieniu. Rzadko jest zmuszony do takiego działania, jednak wtedy kierowca przekonuje się, jak ważna jest inwestycja we właściwy filtr i olej. Obecnie, w wielu pojazdach obudowa filtra jest przytwierdzona na stałe a wymianie podlega tylko wkład filtrujący, co eliminuje problem zakupu nieodpowiedniego filtra.

Pozostałe zawory

Budowa i działanie filtrów olejuCzasami można dostrzec inne zawory. Nie zawsze stosowany, choć świetnie spełniający swoją rolę jest zawór przeciwzwrotny, który umieszcza się przy pokrywie filtra. Zamyka on przepływ oleju przez otwory, ponieważ po uruchomieniu silnika olej nie spływa z powrotem do miski. Przy ponownym odpaleniu samochodu, pierwsza dawka jest pobierana właśnie z zaworu. Znajduje on zastosowanie w filtrach, które są montowane pokrywą do dołu lub z boku silnika.

Bardzo podobne funkcje spełnia zawór EKO. Do tego zapobiega wylewaniu się czystego oleju z filtra. W ten sposób dawka szybciej dociera do silnika. Nie dochodzi wtedy do suchych startów.

Jak widać na powyższych przykładach, filtry oleju spełniają bardzo ważną funkcję w eksploatacji samochodu. Odpowiednio często wymieniany na idealnie dopasowany model bardzo dobrze wpływa na smarowanie jednostki napędowej. Kosztuje tylko kilka złotych a widać, że na pewno będzie to trafiona inwestycja. Warto kupić część renomowanego producenta, który zapewnia doskonałą jakość produktu za stosunkowo niewielką kwotę.

Wiele osób zapomina jednak o uszczelkach, która zawsze znajduje się w zestawie z filtrem oleju. Wymieniając cały filtr koniecznie należy wymienić uszczelkę. Przed montażem trzeba nasmarować ją olejem, przez co połączenie będzie trwałe do kolejnej wymiany oleju.