Malarstwo, jako dziedzina sztuki, daje niesamowicie dużo dróg rozwoju. Wiele technik malarskich nakłada się na siebie mimo nieraz zupełnie innego warsztatu i środków. To, co właśnie zaskakuje w malarstwie to różnorodność technik - aby nasze zdolności były, jak największe warto stosować różne media w malarstwie. Jednak zaczynając dopiero przygodę z malarstwem, bądź, decydując się na swój pierwszy zestaw farb, można nieco się zagubić. Jak wybrać odpowiednie farby? Jakie farby są najpopularniejsze?

Malowanie - niezbędne akcesoria

Dlaczego warto wybrać farby akrylowe?Aby podejść profesjonalnie do malarstwa, należy najpierw zgromadzić niezbędne narzędzia. Nie ma potrzeby, by dopiero zaczynając przygodę ze sztuką, od razu kupować najdroższe farby i akcesoria, niemniej zakup przynajmniej podstawowego sprzętu znacznie przyśpieszy proces rozwoju. Początkującemu malarzowi oczywiście niezbędne będą farby - tutaj technik jest wiele, jednak zważając na trudność niektórych, do nauki poleca się farby akrylowe. Kolejną rzeczą niezbędną w malarstwie jest płótno - chociaż zamiast niego równie dobrze sprawdzi się karton, gruby brystol, czy inne podobrazie. Nie wolno zapomnieć też o pędzlach lub, według uznania, szpachelkach. Najlepsze pędzle będą wykonane z naturalnego, miękkiego włosia. Oczywiście można rozszerzyć listę o inne media, niemniej początkującemu w zupełności wystarczą: farby akrylowe, pędzle i podobrazie.

Jakie farby są najlepsze do malowania?

Farby są niezwykle istotne na początku przygody ze sztuką - jakie zalety mają farby akrylowe? Po pierwsze cena - farby akrylowe, nawet te z wyższej półki, są i tak zdecydowanie tańsze od farb olejnych, czy akwareli. Po drugie, łatwość malowania - farby akrylowe mają nieco gęstszą, kremową konsystencję, dzięki temu z łatwością rozprowadzają się po płótnie, czy papierze. Ponadto przy produkcji farb akrylowych stosuje się dobrej jakości pigmenty - można się więc spodziewać nasyconych, bogatych kolorów, co z pewnością będzie się przekładać na efekt końcowy. Farby nie wysychają zbyt szybko, dzięki czemu można z łatwością mieszać kolory, nawet bezpośrednio na płótnie uzyskując tym samym głębię i miększy światłocień; z drugiej strony czas ten jest na tyle krótki, że można bezproblemowo nakładać kolejne warstwy farby, bez obaw, że się rozmarzą, jak ma to miejsce w przypadku innych rodzajów farb. Wiele osób decydując się na farby akrylowe, zwraca też uwagę na niewielką ilość akcesoriów potrzebnych do malowania - przykładowo decydując się na farby olejne, należy dodatkowo zaopatrzyć się w terpentynę lub olej lniany i pędzle z grubym, twardym włosiem.