Decyzję o tym na jakie oprogramowanie sklepu internetowego chcielibyśmy się zdecydować, podejmujemy w jednym z początkowych etapów jego powstawania. Wszystko zależy od asortymentu, który sprzedajemy i odpowiedniego dopasowania do naszej branży. Na tej podstawie możemy już mnie więcej określić się, czego tak naprawdę potrzebujemy.

Oprogramowania open source

Jeśli nie posiadasz środków na specjalnie zaprojektowaną, pod Twój model biznesu, platformę dedykowaną, możesz skorzystać z któregoś z bezpłatnych programów, o tzw. otwartej licencji. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz dużo czasu i pieniędzy, ale uwaga, niech nie zmyli Cię to, że sam program jest bezpłatny. Aby rozwinąć go, będziesz musiał dokupić dodatkowe moduły, które pozwolą Ci na lepsze dopasowanie się sklepu do Twoich oczekiwań. Na rynku dostępnych jest wiele wtyczek, napisanych przez programistów specjalnie pod oprogramowania open source, po to aby ułatwić korzystanie i spełnić wymagania klientów. Trzeba jednak uważać, ponieważ zależnie od tego jakie oprogramowanie sklepu internetowego posiadamy, instalując dodatkowe zewnętrzne moduły, możemy pozbyć się możliwości aktualizacji producenckiej. Dlatego warto zwrócić na to uwagę, czy dane rozszerzenie jakiegoś oprogramowania sklepu internetowego, nie ingeruje przypadkiem w kod bazowy. Posiadając starą wersję otwartego oprogramowania, niestety narażamy się na niebezpieczeństwo ataków na naszą stronę.

Na co przeznaczyć fundusze?

Zastanawiając się nad tym jakie oprogramowanie sklepu internetowego wybrać, nasuwa się jedno podstawowe pytanie: na co wydać więcej, na sam sklep czy może jego reklamę? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Prowadząc mały biznes, wystarczy nam otwarte oprogramowanie i więcej niż na wdrożenie sklepu, powinniśmy zainwestować w promocję naszej działalności. Przy większej działalności, najmądrzejszym posunięciem byłoby zatrudnienie własnego programisty, który odpowiednio doradzi i dopasuje sklep do Twoich potrzeb.