Niekiedy zastanawiamy się za pomocą czego można skleić ze sobą dwie części wykonane z tworzywa sztucznego, albo chcemy wykonać coś metodą DIY i nie wiemy jaki klej wybrać, by elementy połączyły się szybko i trwale. Wtedy z pomocą przychodzi nam hot-melt, czyli klej termotopliwy. Kleje termotopliwe nazwano hot-melt, ponieważ podczas podgrzewania miękną i stają się płynne, natomiast w temperaturze pokojowej przybierają postać trwałego ciała stałego o miękkiej i sprężystej strukturze. Klej termotopliwy w postaci płynnej wykorzystuje się do spajania różnych materiałów, gdyż po wystygnięciu powraca do formy stałej łącząc tym samym elementy klejone.

Wpływ składników na właściwości kleju

Głównym składnikiem kleju termotopliwego  jest kopolimer etylenu z octanem winylu, poliuretanem lub poliolefiną. Wymienione składniki odpowiadają za topienie się kleju w podwyższonej temperaturze (od około 150°C), a następnie za jego twardnienie. Każdy z wymienionych polimerów posiada swoją własną temperaturę płynięcia. Jest to temperatura, w której zaczyna przejście fazowe ze stanu stałego w ciecz. Z tego powodu jedne kleje termotopliwe topią się szybciej a inne woniej, np. na ogół kopolimery poliolefin będą topić się w niższych temperaturach, niż kopolimery poliuretanów. Pozostałymi składnikami są żywice naturalne i syntetyczne, które pełną funkcje lepiszczy oraz woski, które modyfikują właściwości kleju poprzez zmianę lepkości, zwilżalności, temperatury krzepliwości lub topnienia. Dodatkowo do klejów dodaje się związki antyutleniające, które zapobiegają utracie właściwości klejących w skutek niepożądanych procesów utleniania oraz wypełniacze w postaci krzemionki, ditlenku tytanu, czy tlenku cynku.

Zastosowanie

Klej termotopliwy

znalazł szeroki wachlarz zastosowań w przemyśle. Jest on stosowany w szerokim zakresie od sklejania opakowań po przemysł motoryzacyjny. Za pomocą klejów termotopliwych przykleja się etykiety, montuje drobne elementy urządzeń, przykleja ozdoby. Stosuje się go w przemyśle meblarskim do przyklejania oklein oraz w budownictwie.

Sposób użycia

Metody sklejania materiałów za pomocą kleju termoplastycznego opierają się na dwóch systemach: progresywnym i zbiornikowym. Progresywna aplikacja kleju polega na nanoszeniu niewielkich ilości kleju na gotowy produkt. Proces odbywa się poprzez stopienie kleju na siatce grzewczej. Po upłynnieniu klej pompowany jest do zasobnika, który dalej wyposażony jest w węże dozujące klej na pistolet. Taka metoda sprawdza się przy małej produkcji. Przy większej produkcji używa się systemu zbiornikowego. Klej topi się w zasobniku, a następnie na bieżąco kieruje się go do aplikacji za pomocą specjalnie dobranego systemu węży i pomp. Do użytku prywatnego polecane są pistolety na laski. Aplikacja za pomocą pistoletu jest prosta, polega na stopniowym topieniu laski pod wpływem temperatury grzałki, którego wypływanie z dyszy reguluje wciskanie spustu.