Urządzanie domu lub mieszkania to niewątpliwie zajęcie, które wzbudza w nas mieszane uczucia. Z jednej strony cieszymy się, że możemy stworzyć swoją własną przestrzeń według własnych upodobań. Z drugiej jednak strony, musimy cały czas kontrolować budżet i jednocześnie szukać najbardziej optymalnych i funkcjonalnych rozwiązań. Dotyczy to także łazienki, która już od dawna nie jest pomieszczeniem przeznaczonym tylko dla domowników, a przez to nie wymagającym szczególnych sprzętów i dodatków. Poniżej podpowiadamy, jak zaprojektować łazienkę oraz, co powinno się w niej znaleźć.

Zacznijmy od projektu

W każdej łazience powinny znaleźć się między innymi wanna, umywalka, lustro oraz szafki łazienkowe. Brzmi to całkiem niewinnie, jednak ważne jest, aby tak zaplanować ich rozmieszczenie, żeby nie zagraciły przestrzeni i nie wprowadzały niepotrzebnego chaosu. Aby tego uniknąć, najlepiej rozpocząć prace od stworzenia odpowiedniego projektu. Możemy zająć się tym sami lub, jeśli nie czujemy się na siłach, wynająć odpowiednią firmę. Na etapie tworzenia takiego projektu możemy określić czego oczekujemy oraz, w jakim budżecie chcemy się zmieścić. Projektant stworzy dla nas plan z uwzględnieniem wszystkich wskazówek, wprowadzając jednocześnie funkcjonalne rozwiązania. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy przestrzeń, a wszystkie jej elementy będą współgrały ze sobą.

Wanna czy prysznic?

Jest to niewątpliwie odwieczne pytanie towarzyszące procesowi urządzania łazienki. Nawet szafki łazienkowe czy lustra nie wywołują takich dylematów. Odpowiedź jednak jest prosta: wszystko zależy od oczekiwań domowników oraz od rozmiarów pomieszczenia. Jeśli jesteśmy zwolennikami relaksu w łazience i długich kąpieli z lampką wina, najlepszym rozwiązaniem będzie solidna wanna. Przy większych łazienkach można również rozważyć zakup wanny wolnostojącej - hitu ostatnich lat, który jest elegancki a zarazem funkcjonalny. Jeśli z kolei zależy nam na szybkim "ogarnięciu się" po bieganiu czy siłowni, warto postawić na kabinę prysznicową. Rozwiązanie to sprawdzi się także w małych łazienkach, gdzie liczy się każdy metr wolnej przestrzeni. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce na akcesoria lub szafki łazienkowe.

Jakie kolory?

Kolory są niewątpliwie kwestią gustu domowników. Oczywiście, możemy kierować się aktualnymi trendami, ale musimy liczyć się z tym, że one prędzej czy później przeminą a kafelki na ścianie będą nam towarzyszyć przez kolejne kilka lat. Warto zatem wybrać takie kolory, które pasują do reszty domu czy mieszkania a jednocześnie mieszczą się w naszym guście. Inspiracje można czerpać z najróżniejszych źródeł, dlatego znalezienie czegoś odpowiedniego nie powinno być problemem.