Koszenie trawy to czynność, którą w sezonie trzeba wykonywać przynajmniej raz na dwa tygodnie. W tym przypadku wiele zależy do tego, jak dużą powierzchnią musimy się zająć. Z pewnością osoby, które mają kilka metrów kwadratowych trawnika przed małym domkiem jednorodzinnym, wybiorą kosiarki lub nawet podkaszarki, natomiast w przypadku kilkuhektarowych działek lepiej zdecydować się na traktorki do trawy, które nie tylko przyspieszą proces koszenia trawy, ale także będą wymagały mniejszego nakładu sił ze strony operatora.

Zastanów się, jakiej maszyny potrzebujesz

Wybierając z oferty traktorków do trawy, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy dany model będzie dopasowany do charakteru prac, jakie przyjdzie mu wykonywać. Na rynku znajdziemy bardzo wiele modeli takich maszyn, a niektóre zostały wyposażone w dodatkowe narzędzie tj. rozdrabniarka do trawy, kosze na skoszoną trawę, bieg wsteczny itd. Wszystko zależy w tym przypadku od tego, jaki teren przyjdzie nam kosić oraz w jaki sposób utylizujemy odpady organiczne. Np. jeżeli nasz teren jest wąski lub zawiera wiele drzew, krzewów grządek itp., dobrym pomysłem może być zakup jednego z traktorków posiadający bieg wsteczny, a w dodatku dobrze by było, aby był on małych rozmiarów. Takie sytuacje trzeba przewidzieć, wcześniej, ponieważ potem manewrowanie wielką maszyną pośród wąskich alejek może się okazać dosyć trudne.

traktorki do trawyDobierz maszynę względem rozmiaru terenu

Kolejnym ważnym aspektem jest rozmiar traktorków do trawy, które będą pracowały na naszych działkach. Naturalnie, że im większy teren do skoszenia, tym większą maszynę trzeba wybrać. Liczy się objętość trawy, jaką maszyna jest w stanie skosić podczas jednego przejazdu. Im większa, tym szybciej uda nam się uporać z trawnikiem. Znaczenie ma również wielkość kosza. Jeżeli będziemy zbierać skoszoną trawę do takiego pojemnika, to wiąże się to z koniecznością opróżniania go, w momencie, gdy się zapełni. Nie trzeba chyba wspominać, że częste wycieczki do kontenera będą dosyć uciążliwe, dlatego jeżeli mamy w planach kosić wielki teren taki jak boiska sportowe czy np. ośrodki wypoczynkowe, dobrze jest wybrać jeden z traktorków do trawy z jak największym koszem. To bardzo ważny element, o którym nie można zapominać podczas zakupów. Trzeba również wiedzieć, że traktorki do trawy są produkowane przez różne marki. W większości przypadków jakość sprzętu wiąże się z renomą, jaką klienci darzą konkretnego producenta. To właśnie dlatego lepiej wybierać sprawdzone marki i cieszyć się z funkcjonalnego urządzenia dobrej jakości.