W kontekście aranżacji łazienki trzeba zadbać o wiele rzeczy, natomiast jednym z niezbędnych elementów wyposażenia jest lustro. Taki przedmiot pełni funkcje użytkowe, ale też dekoracyjne, powiększając przy okazji optycznie samo pomieszczenie. Czym kierować się przy wyborze takiego elementu?

Rozmiar i orientacja

jakie lustro do łazienki

To jakie lustro do łazienki będzie pasowało najlepiej, zależy w dużej mierze od rozmiarów samego pomieszczenia. W kontekście małych łazienek taki element z pewnością sprawi, iż przestrzeń będzie się wydawała nieco większa niż w rzeczywistości. Nie należy jednak przesadzać z rozmiarem lustra, gdyż w ciasnym pokoju mogłoby wtedy sprawić, że przestrzeń stanie się trochę przytłaczająca i mało komfortowa dla użytkowników. W większych łazienkach panuje w zasadzie pełna swoboda. Warto jedynie zrezygnować z bardzo małych luster, gdyż mogłyby się prezentować dość karykaturalnie na dużej ścianie. Decydując o tym jakie lustro do łazienki wybrać dobrze jest wziąć pod uwagę także układ pomieszczenia. Jeśli łazienka jest niska to najlepiej sprawdzą się lustra pionowe, natomiast przy wąskich pomieszczeniach korzystne będą z kolei takie w układzie poziomym. Przy małych łazienkach rozsądne będzie postawienie na minimalizm, gdyż lustra z dodatkami czy ozdobami mogą sprawiać przytłaczające wrażenie.

Jakie inne aspekty będą istotne?

Rozważając jakie lustro do łazienki wybrać, każdy zastanawia się oczywiście nad jego kształtem. Najpopularniejsze są te o prostokątnych ramach, gdyż są stosunkowo uniwersalne oraz wygodne. Wiele osób sięga też po modele okrągłe, które także są ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza w małej łazience. Na rynku dostępne są także lustra o bardziej nietypowych kształtach czy bogatych zdobieniach, które odpowiadają niektórym osobom. Warto jednak upewnić się wtedy czy lustro będzie przy tym praktycznie, a nie tylko ładnie się prezentowało. Wreszcie należy także pamiętać o samym oświetleniu, które znacząco wpływa na walory użytkowe tego gadżetu. Jeżeli w tym rejonie pomieszczenia będzie zbyt ciemno, tu znacznie utrudni to wszelkie czynności kosmetyczne. Z tego względu dostępne są choćby ciekawe lustra z dodatkowym, wbudowanym oświetleniem, najczęściej umieszczonym na górnej części ramy. To z pewnością bardzo wygodne oraz praktyczne rozwiązanie. Jeśli samo lustro nie będzie posiadało oświetlenia, to warto zainwestować w lampy ścienne i umieścić je w bezpośrednim sąsiedztwie lustra. Poza tym praktycznie będą także lustra ze specjalną półeczką umieszczoną przy dolnej ramie, gdzie można odłożyć kosmetyki czy podręczne akcesoria.