Radiografia to nowoczesna, alternatywna metoda zastępująca popularne i tradycyjne zdjęcia rentgenowskie. Jest to jedna z najbardziej popularnych technik obrazowania, wykorzystywana w medycynie. Na czym polega radiografia? Jak wykonywane są poszczególne badania? W jakich przypadkach stosuje się tę innowacyjną technologię? Jakie zalety wynikają z posługiwania się testami radiograficznymi?

Radiografia i jej cechy charakterystyczne. 

Badania radiograficzne - działanie i zastosowanie nowoczenej technologii obrazowejRadiografia to tzw. nieniszcząca metody wykrywania nieciągłości strukturalnych. Technika ta wykorzystywań jest również do obrazowej oceny i analizy właściwości materiałów i wykonywania pomiarów. To jedna z najbardziej wiarygodnych metod diagnostycznych, wykorzystywanych w palcówkach medycznych. Badania radiograficzne posiadają dwa rodzaje źródeł promieniowania, warunkujące głębokość przedostania się promieniowania. 

Działania związane z radiografią się bezpieczne, bezinwazyjne i bezbolesne dla pacjenta. Urządzenie do wykonywania analiz wykorzystuje promieniowanie gamma lub rentgenowskie, przekładając wynik badań na obraz znajdujący się na kliszy - w postaci filmu nagranego na kasecie lub obecnie płycie CD i innym nośniku. Obraz ten podlega wcześniejszej obróbce fotochemicznej. 

Zastosowanie radiografii. 

Badania radiograficzne stosowane są przede wszystkich w placówkach szpitalnych oraz specjalistycznych gabinetach diagnostycznych. Szczegółowe wykorzystanie innowacyjnej technologii, pomaga w wykrywaniu, analizie i leczeniu:

- zaburzeń i ubytków stomatologicznych, 

- struktur kostnych i tkanek - złamania, uszkodzenia, pęknięcia, 

- oceny jamy brzusznej,

- płuc, itp. 

Badania radiograficzne znalazły zastosowanie również z wielu działach przemysłu i gospodarki. Radiografia cyfrowa przemysłowa stosowana jest do:

- sprawdzania zużycia i eksploatacji urządzeń technicznych, 

- pomiaru ubytków materiału, spowodowanego np. korozją 

- diagnostyki kompletnych urządzeń,

- badań w przemyśle lotniczym,

- badań materiałów kompozytowych, itp.

Radiografia w medycynie - przygotowanie do badania. 

Badania radiograficzne wykorzystywane w medycynie, dają możliwość zdiagnozowania choroby lub analizy i oceny terapii leczniczej. Zabiegi wykonywane na pacjentach polegają na obrazowaniu danej części ciała osoby chorej. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać .Wyjątkami są: analiza wnętrza jamy brzusznej oraz odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa. W obu przypadkach pacjent zgłasza się na badanie na czczo, po odpowiednim przygotowaniu przez lekarza specjalistę, kierującego na badanie.