Drukarki laserowe najczęściej można spotkać w biurach, instytucjach i punktach usługowych. Wykazują się dużą precyzją, szybkością drukowania (dzięki technice wydruku) i stosunkowo niskim kosztem eksploatacji.

Czym jest toner

tonery do drukarekLaserowe modele drukarek wykorzystują do druku specjalne tonery do drukarek. Wkłady, które są w nich stosowane nazywane są kartridżami lub pojemnikami z tonerem (aby rozróżnić je od kartridżów atramentowych). Zawartością pojemnika jest bardzo sypki proszek, który ma postać pyłu. Określenie „toner” dotyczy tak naprawdę właśnie owego proszku, a nie całego pojemnika. Często jednak użytkownicy sprzętu idą na skróty i na kartridże do drukarek laserowych mówią po prostu tonery.

Budowa drukarki

Technika takiego druku laserowego pojawiła się ćwierć wieku temu. Choć wielu z nas korzysta z owej techniki na co dzień, to jednak nie zastanawiamy się  jak dokładnie działają drukarki i czym są tonery do drukarek. Jak to bywa, na rynku jest wiele modeli, jednak ich zasada działania w tym przypadku jest zawsze niemal identyczna. Drukarki składają się z:

  • minimum jednego podajnika do papieru,
  • światłoczułego bębna,
  • zespołu elektrod (w tym elektrody ładującej bęben i rozładowującej),
  • systemu do transportowania nośnika,
  • pojemnika na toner,
  • tonera,
  • zespołu utrwalającego gotowy wydruk.

Oprócz tego, w urządzeniu znajduje się także niezbędna elektronika, która odpowiada za komunikacje z urządzeniami zlecającymi wykonanie wydruku i przetwarzających dane zlecenie w sposób zrozumiały dla drukarki.

Zasada działania

W pierwszej kolejności, użytkownik musi zlecić wykonanie zadania- tak też jest w przypadku wszystkich drukarek, bez względu na ich konstrukcję. W tym momencie do urządzenia jest przekazywane zadanie, co ma postać danych opisanych w zrozumiałym języku- najczęściej jest to PCL, choć bardzo popularny w zastosowaniach profesjonalnych jest PostScrip. Kiedy dane już trafią do drukarki, do gry wchodzi zainstalowany interpretator języka opisu. Program tworzy na podstawie otrzymanych informacji bitmapę. Obraz bitmapowy jest następnie odwzorowywany na bębnie drukarki. Tuż przed zadziałaniem lasera bęben jest naładowywany elektrostatycznie przez rolkę lub elektrodę ładującą. Bęben może być ładowany dodatnio lub ujemnie, a zależy to po prostu od wyboru producenta. Teraz może już wkroczyć laser, który rozładowuje punktowo obszary bębna i tworzy na nim utajony obraz. Bęben obraca się  pozostając w bliskim kontakcie z systemem wywołującym, do którego należy min. pojemnik z tonerem. Toner jest przyciągany do bębna , a ten w końcu trafia na papier za pomocą rolek.  Obraz jest następnie utrwalany w wysokiej temperaturze- ok. 260 stopni C.