Właściwie dobrany olej silnikowy to lepsza ochrona silnika w określonych warunkach termicznych, mniejsze spalanie oraz bardziej skuteczne czyszczenie wnętrza silnika z nagaru i innego rodzaju zanieczyszczeń, które mogą pojawić się w komorze spalania. Współczesne samochody najczęściej korzystają z silnikowych olejów syntetycznych, o lepszych właściwościach smarujących. Przykładem takich olejów mogą być oleje silnikowe 0W30. Jak czytać takie oznaczenie i co ono nam mówi?

Lepkość oleju silnikowego

[caption id="attachment_829" align="alignright" width="300"]Olej silnikowy 0W30 Olej silnikowy z grupy 0W30, źródło: Autochemia.pl[/caption]

Jednym z najważniejszych elementów przesądzających o jakości konkretnego oleju silnikowego jest jego klasa lepkości. Zasadniczo chodzi o to, by olej silnikowy posiadał stały poziom lepkości w różnych warunkach termicznych. Dzięki temu rozruch silnika będzie zawsze płynny, a sam olej nie utraci swoich właściwości smarujących. Olej silnikowy powinien mieć podobną lepkość, gdy temperatura powietrza spadnie mocno poniżej zera lub gdy przyjdzie nam podróżować samochodem w strefie podrównikowej, w dużym upale. Oleje silnikowe 0W30 są przykładem syntetycznych olejów silnikowych o doskonałym poziomie lepkości w warunkach zimowych i przyzwoitym poziomie lepkości w warunkach letnich.

Oznaczenia olejów silnikowych

Na każdym opakowaniu oleju silnikowego znajdziemy oznaczenie w postaci cyfry przed literą W, gdzie W oznacza Winter, czyli zimę oraz cyfry po literze W, która oznacza poziom lepkości oleju w wysokich temperaturach. Im niższa pierwsza cyfra oznaczenia, tym lepsze właściwości oleju silnikowego przy niskich temperaturach powietrza, a zatem oleje silnikowe 0W30 będą olejami, które zapewnią najlepsze możliwe smarowanie silnika w okresie zimowym. Im wyższa druga cyfra oznaczenia, tym lepsze właściwości smarne oleju w wysokich temperaturach powietrza. Cyfra 30 oznacza, że olej silnikowy dobrze sprawdzi się w umiarkowanej strefie klimatycznej, gdzie temperatury powietrza rzadko sięgają ekstremalnych wartości w czasie lata.

Warto również pamiętać, że w nowych autach stosuje się zwykle oleje syntetyczne, w autach z przechodzonym silnikiem oleje półsyntetyczne, a gdy zaczynają pojawiać się wycieki, oleje mineralne.